STAROSTLIVOSŤ O UŠI
Starostlivosť o uši u psíkov
V prírode majú psovité šelmy uši vzpriamené, t.j. najlepší tvar pre dokonalý sluch a zdravie. U vzpriameného ucha, ako má vlk, vzduch postupuje priamo do zvukovodu. Tiež je umožnená správna výmena vzduchu a vlhkosti medzi uchom a prostredím. Ak sa do neho dostane voda, trasením hlavou a prístupom vzduchu sa pomerne rýchlo zníži vlhkosť na správnu úroveň. Dnešné psie plemená majú uši ťažké, chlpatejšie a previsnuté. Prevísajúce ucho je vlhké, bez výmeny vzduchu, tvorí sa v ňom maz. Ten je živnou pôdou pre baktérie a kvasinky. U pudlíkov a iných plemien dokonca do uší zarastajú chlpy. S čistením vonkajšieho zvukovodu a ušnice by sa malo začať už u šteniatok vo veku 4 – 5 mesiacov a to z dôvodu hygienického aj zvykania si na tento úkon. Frekvencia čistenia uší je individuálna v závislosti od plemena, osrstenia, množstva chlpov vo zvukovode, prekonaných chorôb kože a uší. Stačí ich čistiť 1x mesačne. Tým, že budeme psíkovi udržiavať uši čisté, znížime významne ich podráždenosť.
Postup je nasledovný: mierne skloníme psovi hlavu dolu ľahkým tlakom na nos, ľahko natiahneme ušnicu dozadu a nahor. Tým sa nám zvukovod dostatočne sprístupní na prehliadnutie a vyčistenie. Aplikujeme čistiaci roztok, masírujeme zvukovú trubicu cez kožu / sprevádzané je to typickým čvachtaním/, tekutina sa takto dostane do kontaktu s ušným mazom, rozpustí ho a vydezinfikuje sliznicu. Po tomto úkone necháme psíka dobre si potriasť s hlavou. Časť roztoku mu vtedy vytečie von. Navlhčeným tampónom je potrebé vyčistiť aj vonkajší zvukovod. Potom pomocou kozmetického tampónu vytrieme ucho do sucha.
Komerčný čistiaci roztok si môžete kúpiť vo veterinárnej lekárni alebo na ambulancii. Nevýhodou komerčných prípravkov je možné podráždenie sliznice, výhodou je ľahká dostupnosť a ľahká manipulácia pri čistení.